Vücudumuzdaki bütün sistemler bir düzen halinde çalışmaktadır. En küçük bir düzensizlikte sağlığın bozulması gibi konular söz konusu olabiliyor. Boşaltım sisteminin sağlığını korumak için yapılması gerekenler ve alınacak önlemler gibi sağlıklı bir konuya değindik.

Boşaltım Sistemi Nedir?

Boşaltım sistemini oluşturan organlar; böbrekler, idrar boruları ve idrar torbasıdır.

Böbrekler:

Ellerimizi belinize koyarsak,başparmaklarımızın altında sağ ve sol tarafta, iki adet fasulyeye benzeyen organlar böbreklerinizdir.

Böbrek üç temel yapıdan oluşur. Bunlar; kabuk bölgesi, öz bölgesi ve havuzcuktur. Böbreğin üzerinde kalın bir yağ tabakası vardır. Her böbrek yaklaşık bir milyon adet nefron denilen küçük birim içerir.

İçinde zararlı maddeleri taşıyan kan, süzülmek üzere böbreğin kabuk bölgesindeki nefronlara gelir. Burada süzülerek temizlenen kan, bir toplardamar vasıtasıyla böbreği terk eder. Kanın içindeki üre,ürik asit gibi zararlı maddelerle tuzlar,su ile birlikte nefronlardan idrar kanalcıklarına geçer. İdrar, idrar kanalcıklarından geçerek böbreğin ortasındaki havuzcukta toplanır.Oradan da idrar boruları ile idrar torbasına iletir.

İdrar torbası, kuvvetli kaslardan yapılmıştır. Gerektiği zaman genişleyerek sidiği depo eder. Ortalama olarak günde 1,5 litre idrar dışarı atılır. Boşaltım sisteminin dışında deri, karaciğer ve akciğer, boşaltıma yardım eden diğer organlardır. Deriden, ter (su, üre, tuz); akciğerden karbon dioksit ve su buharı; karaciğerden de safra tuzları vücut dışına atılır.

Boşaltım Sisteminin Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

  • İdrar içerisinde, üre ve ürik asitten başka çeşitli madensel tuzlar bulunur. Bu maddeler böbreğin havuzcuk kısmına çökerek böbrek taşlarını oluşturabilir. Bu nedenle böbreklerin düzenli çalışması için her gün yeterli miktarda su içilmelidir.
  • Soğuk kış günlerinde ayakların ve vücudun bel bölgesinin üşütülmesi, böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir.
  • Böbreklerdeki nefronların iltihaplanması sonucu nefrit hastalığı oluşur. Nefritin yüz, göz ve ayak şişmesi gibi belirtileri vardır. Nefrit, zamanında tedavi edilmezse böbrekler görev yapamaz hale gelir.
  • Kandaki azot artıklarının vücuttan dışarı atılamaması sonucu, üremi denilen hastalık oluşur. Üremi, insanlarda zehirlenmelere yol açar.
  • Böbreklerin görevlerini yapamaz hale gelmesine böbrek yetmezliği denir. Böbrek yetmezliğinin süreklilik göstermesi durumunda, diyaliz denilen böbrek makinesi ile kanın temizlenmesi ya da böbrek nakli gerekir.
  • İdrardan kan gelmesi, idrar yapılırken ağrı duyulması gibi durumlarda gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

1-Yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. (Böbreklerin rahat çalışması için bol sıvıya ihtiyacı vardır. Alınan sıvı miktarı sıcak ve kuru havalarda arttırılmalıdır. Günlük en az 2 litre su alınmalıdır.)
2- İdrar uzun süre tutulmamalıdır. (Böbrek taşları oluşabilir).
3- Böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalıdır. (Böbrek sağlığı için).
4- Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir.
5- Düzenli banyo yapılmalıdır. (Derideki gözeneklerin açılması için).
6- İçilen su ve yenilen besinler temiz olmalıdır.
7- Böbrek iltihabı rahatsızlıklarında tedavi yarıda kesilmemeli ve ilaçlar zamanında alınmalıdır.
8- Diş çürükleri ve boğaz iltihabı hemen tedavi ettirilmelidir. (Çürük veya iltihaba yol açan mikroorganizmalar, kalıcı böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.)
9- Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.

10. Vücut temizliğine dikkat edilmeli
11. Yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. (Böbreklerin rahat çalışması için bol sıvıya ihtiyacı vardır. Alınan sıvı miktarı sıcak ve kuru havalarda arttırılmalıdır. Günlük en az 2 litre su alınmalıdır.)
12. İdrar uzun süre tutulmamalıdır. (Böbrek taşları oluşabilir).
13. İdrar yolları soğuktan korunmalı
14. Böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalıdır. (Böbrek sağlığı için).
15. Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir.
17. Düzenli banyo yapılmalıdır. (Derideki gözeneklerin açılması için).
18. İçilen su ve yenilen besinler temiz olmalıdır.
19. Böbrek iltihabı rahatsızlıklarında tedavi yarıda kesilmemeli ve ilaçlar zamanında alınmalıdır.
20. Bilinçsiz olarak ilaç tüketilmemeli
21. Düzenli egzersiz yapılmalı
22. Diş çürükleri ve boğaz iltihabı hemen tedavi ettirilmelidir. (Çürük veya iltihaba yol açan mikroorganizmalar, kalıcı böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.)

Boşaltım sisteminin sağlığı ve korunması

1- Gerekli miktarda sıvı alınmalıdır. (Böbreklerin rahat çalışması için bol sıvıya ihtiyacı vardır. Alınan sıvı miktarı sıcak havalarda arttırılmalıdır. Günlük en az 2 litre su alınmalıdır.)
2- Böbrek iltihabı rahatsızlıklarında tedavi yarıda kesilmemeli ve ilaçlar zamanında alınmalıdır. Böylelikle amaçlanan tedavinin etkili olması sağlanmalıdır.
3- Böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalıdır.Yani böbreklerimizi üşütmemeliyiz.
4- Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir.
5- Düzenli banyo yapılmalıdır. (Derideki gözeneklerin açılması için).
6- İçilen su ve yenilen besinler temiz olmalıdır.
7- İdrar uzun süre tutulmamalıdır. (Böbrek taşları oluşabilir).
8- Diş çürükleri ve boğaz iltihabı hemen tedavi ettirilmelidir. (Çürük veya iltihaba yol açan mikroorganizmalar, kalıcı böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.)
9- Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.