Sponsorlu Bağlantılar

 Dolma Kalem hakkında bilmediğiniz her şey burada. Dolma Kalemin özellikleri nelerdir yapılışı nasıldır hangi malzemelerle yapılır dolma kalemi nasıl tutulur nasıl doldurulur nasıl yazı yazılır her şeyi burada bulabilirsiniz. 

Dolma kalem, su bazlı mürekkep haznesi olan bir kalemdir. Dolma kalem, divite büyük benzerlik gösterir. Ancak divitten farklı olarak mürekkep tutma kapasitesine sahiptir ve mürekkebe batırılması gerekmez.

Dolma Kalemin İcadı, Dolma Kalemi Nasıl Bulundu Nasıl Ortaya Çıktı Tarihçesi

1884 yılında Amerikalı mucit Waterman tarafından mürekkeple çalışan ve taşınabilir biçimde icat edilen yazı yazma gereci.Yüzyıllar boyu yazıların çivi, tavuk veya tavuskuşu telekleriyle yazan insanlar yeni bir gereç üzerinde çalıştılar. Isten veya daha başka boyalardan elde ettikleri mürekkep, hokkalara konur ve içlerine durmadan batırılıp çıkarılan telekler yardımıyla yazı yazılır, sonrada üzerlerine toz serpilerek kuruması beklenirdi. Aslında basit bir aygıt olan dolma kalem, Amerikalı Waterman tarafından 1884 yılında icat edildi. Dolma kalem: altın veya paslanmaz madenden bir uç sayesinde yazar. Bu ucun üzerine oturduğu damak küçük bir kanalla ucun arkasına yerleştirilen silindir şeklinde yapılan hazneye bağlıdır. Hazne bazen enjektör gibi bazen de esnek çelikten yapılmış olan bir kılıfın içine yerleştirilen kauçuk bir memeden oluşur.

Dolma Kalemin Düzenekleri Nasıl ve Nelerden Oluşur

Kaz tüyünün 1000 yıldan fazla kullanılmasının nedeni onun niteliklerine eşdeğer bir madde bulunamamasından geliyordu. Kâğıdı yırtmayacak kadar yumuşak ve esnek tek maden altındı ve bu çok pahalıya geliyordu. Elle yapılan çelik kalemler çok sert olduğu için istenilen sonuç elde edilemiyordu. Endüstri Devrimi ile gelişen mekanik yöntemler ucuz ve nitelikli çelik kalemlerinin üretimini de beraberinde getirdi. Ne ki 1884 yılında Lewis Edson Waterman o güne kadar yapılan kalemlerden daha iyi bir kalem tasarladı. Bu dolmakalemin ucunda bir hava deliği ve üç küçük kanal yer alıyordu. Böylece mürekkep kâğıda damlamıyor ve kalemin ucuna daha kolay gelebiliyordu.

Bugün de bir dolma kalemde geliştirildiği yıllardaki gibi dört ana bölüm bulunur. Kâğıtla temas eden uç uca mürekkep sağlayan altındaki mekanizma kalemi tutmamıza yarayan birleştirici silindir ve silindirin içindeki mürekkep haznesi. Bu hazneye mürekkep doldurmak için 20. yüzyılın ilk çeyreğinde özel basınç sistemleri kullanıldı. 1950′lere gelindiğinde ise bugün kullandığımız değiştirilebilir kartuşlar geliştirildi. Ne ki50′lerde dolma kalemin pabucu çoktan dama atılmıştı.

Dolma Kalemin Yapılışı Dolma Kalemi Nasıl Yapılır Düzenekleri Video İzle

Etiketler: Dolma Kalemi Düzenekleri Nelerdir, Dolma Kalemi Tarihçesi ve İcadı, Dolma Kalemi Nasıl Tutulur, Dolma Kalemi Nasıl Doldurulur, Dolma Kalemi Nasıl Yapılır, Dolma Kalemi Malzemeleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar