Evlerinizde mucit olmak istiyorsanız sizler için çok eğlenceli ve pratik icatlar bulunmaktadır. Evinizde canınız sıkılmadan kolaylıkla yapabileceğiniz bu icatlar sizlere keyifli dakikalar yaşatacaktır. Malzemeleri kolay bulunan bu icatlarla evinizde ki bazı uğraşları pratik hale getirebilmeniz mümkündür.

Meşrubat Dökme Aleti


Bir masa da kahvaltı yaparken en zor şey bardaklara ikide bir kola ,meyva su ve benzeri meşrubatları doldurmaktır her halde .Özelliklede bu meşrubatlar 3 , 4 litrelik büyük boyutlarda ise çocukların veya bayanlar için baya bir zor olur sanırım. ,bu geliştirelen icat ile ,tasarımı basit gerçekten yanlız düşünmek gerekiyor .İki parmağın kullanımıyla, döken mekanizma yardımıyla , bir galon sürahisi ya da 3,4 litrelik şişeleri rahat bir şekilde sağa sola dökmeden bardaklara doldurmak mümkün …

Çoraptan Oyuncak Ayı Yapımı 
Yapım kuşağında bu gün beraber çoraptan oyuncak ayı yapmaya çalışacağız. İki parça farklı renkte kumaş ve elyaf içlik bizim için yeterli.

Çoraptan Oyuncak Ayı Yapımı
Çorapları resimlerde belirtildiği gibi katlayarak kesin, ardından baş kısmını gövdeden ayırın. Ardından açılan boşluktan çorabın içini kafi miktarda doldurun. Ardından çorap renginden farklı bir kumaş ile açtığınız bölgeyi dikin. Ardından iki farklı ayaktan oluşan çorap parçalarını birleştirmeniz kafi olacaktır.

Limon Pili İcadı

Gerekli Malzemeler

* 4 AdLimon (Eksi ve sulu olanlar tercihimizdir)
* 4 Ad Çivi (Çinko yani galvenizli olanlardan)
* 4 parça Bakır (bakır olan her şey olabilir)
* 1 Ad Led ve yeterince tel

Deneyin Amacı :
Bir kasa limon kullanarak piknikte cep telefonu şarj edilebilir mi?

YAPILIŞI

Önce resimde gördüğünüz gibi Limonun bir tarafına çinko diğer tarafına bakır malzemeyi batırıyoruz, bu arada çinko çivi (-), bakır olan kısım (+) voltaj oluyor

Ve kablo uçlarına bir led takıyoruz ve “aaaa led yandııı” diyoruz ve şaşırmış gibi yapıyoruz

Bir led’i yaktık ama neticede ve dört limondan 3,50 volt elektrik elde edilir..

Evde Basit Termos İcadı

Temelde termos; Havanın iletkenliğini asgari düzeye indirme amaçlanmış bir yapıya sahiptir. Hava ile temasını hangi yüzeyde olursa olsun engellenen madde konumundaki sıcaklığını daha uzun süre muhafaza eder. Benzer özelliğe örnek çift camlarda (ısıcam) da faydalanarak kullanmaktayız.

Malzemeler:

1 adet poliüretan köpük (Sıvı tüp 500 ml)
2 adet kola pet şisesi ( Biri 1,5 lt biride ufak su ebatında)
bant
1 çift ameliyat eldiveni
1 adet maket bıçağı
1 adet 8 lik inşaat çivisi

Termos Yapılışı

yukardaki resimdeki yeşil pet şişenin kapak kısmı ile ile alt kısmını düzgün bir şekilde kesip çıkarıyoruz kapak kısmı artık işimize yaramıyacak onun yerini içene yerleştireceğimiz ufak pet şişe alıcak.

Şimdi ufak su şisesini kestiğimiz yeşil pet şisenin içine sokup kapak kısmı dışarı gelecek bir şekilde bantlarla tutturuyoruz…

Daha sonra yeşil pet pette polüritan köpüğün taşmasını sağlıyacak delikler açıyoruz burda dikkat edilecek husus fazla buyuk deilk ve çok sayıda açmamak .

Şimdi yeşil pet şiş örneğimizin alt kısmı ana gövdeye içine tekrar geçirerek bantlarla tutturalım.

Bunları yaptıktan sonra , poliüretan köpüğü 5 dakka kadar çalkalayıp ucuna tetikli borusunu takalım. Ve önemli husus bu köpükler sıkılırken normal spreylerin tersine baş aşağı tutulmalıdır. .

Şimdi yaptığımız yeşil pet şişeyi kapak kısmı alta gelecek bir şekilde dengede sabitleyip şişenin alt tarafı bölelikle üst tarafta kalmasını sağlıyalım ve bu üst tarafta kalan yerden köpüğün hortumunu sokabileceğimiz bir delik açalım. köpüğün hortumunu bu delikten içeri sokarak sıkmaya başlayındoldukca cubuğu geri cekerek içinin olduğu gibi köpük doldurup ve üstüne açtığımız ufak deliklerden dışarı fışkırana dek uygulayın. Burda dikkat edilecek diğer husu ameliyat eldivenlerini takmanız. Çünkü tene değen bu köpük zararlı madde içerdiğinden tahriş eder. Buyuzden ameliyat eldiveni kullanın ve dökülüp damlaması kuvvetle muhetemel köpük artıkları için bu işlemi bir musaşba yada gazete kağının üstünde yapmanızı öneririm.

Köpük havadaki nemle birlikte şişmeye başlıyacaktır. İlk sıkıldığı konumdandaha fazla yer kaplamaya başlar taşmalar olabilir. Köpüğün bir özelliği budur. kendi hacminden 3-4 kat büyüklükte alanı şişerek kaplıcayacaktır bu yüzden fazla sıkmamaya itina gösterin.

Artan taşan köpükleri silmeyin bırakın kurusun kuruduktan sonra ayırmak daha kolaydır.

Tüm bunları gerçekleştirdiğimizde yeşil pet şisenin içine s oktuğumuz ufak su şişesi artık köpükle kaplanmış dış hava şartlarının iletimine engel izalasyon sağlanmış olucaktır. Tam kuruma için 1 gün beklenebilir. Kuruma süresi havadaki nemle orantılıdır. İster yeşil pet şişeyi dikkatli bir şekilde köpüğün kuruduğundan emin olduktan sonra keserek çıkartabilir ve üzerini kaplıyabirsiniz. bu sizie kalmış tavsiyem hiç dokunmadan deliklerden cıkıp kuruyan köpükleri temizleyip yseşil pet şişenin üzerini kaplamanız daha uygun olur.

Artık kendi imalatımız olan basit bir termos sahibisiniz.

Kütle Merkezi Deneyi

Evde Yapılacak Deneyler - Ağırlık Merkezi Deneyi

İmkansızmış gibi görünen durum aslında çok sıradan bir kütle denge meselesi. Denge kurulan her sistemin bir denge merkezi vardır. Homojen ve düzenli şekillerde bu her zaman orta noktaya tekabül eder. Fakat şekil değişikliği ve maddelerin özkütlesel dağılımı denge merkezini yerinde oynatabilecek özelliklerdir. Ağırlık merkezinden asılan tüm cisimler hareket etmeden dengede kalır.

Evde Yapılacak Deneyler – Ağırlık Merkezi Deneyi 

Düzeneğin kütle merkezi kibritin bardağa temas ettiği bölgeden daha içeride olduğu için bu sistemin dengesi bozulmuyor.

İskambil Kağıdı Ojesi

İskambil Kağıdı Baskılı Oje
Nazik bir tutuş ve kürdan yardımı ile beyaz ojelerin üzerine iskambil kağıdı desenleri yapabilirsiniz. Size yardımcı olması örnek bir çalışmayı paylaşıyorum.

Gazete Kağıdından Baskı Oje

Gazete Kağıdından Baskı Oje

Farklı tarzlda bir ojeleme yöntemi denemek isteyenler için basitçe gazete kağıdı ojesini sizlere sunuyorum.

Evde İstediğiniz Ruju Üretin

İstediğiniz renkte bir ruju elde edemiyor musunuz ?  O zaman geriye kalan en sağlıklı yöntemi deneyip kendi rujunuzu kendiniz yapın.

CD Den Not Tutucu Yapma

İstediğiniz renkte bir ruju elde edemiyor musunuz ?  O zaman geriye kalan en sağlıklı yöntemi deneyip kendi rujunuzu kendiniz yapın.

Keçeli Kalemden Armonika Yapımı

Keçeli Kalemden Armonika Yapımı

Proje İçin Gerekli Malzemeler:
8 Adet Keçeli Kalem
2 Adet Çöp Şiş Çubuğu
İp

Çay Karıştırıcıçayı elini yormadan karıstırmak icin şey yapabilirsin bu oyuncak arabanın icindeki su ortada bi motor war su sarı kırmızı kablonun yapısık oldugu motor kablolarıyla beraber alın kablolatı motordan cıkarmayın kabloları dier uctan çıkartın sonra o motorun tırtıklu ucuna bir şey koyun mesela bir karton olabilir kartonun ortasını delip tırtıklı ucu oraya sokabilisriniz sonra kabloların boş ucuna bir pil koyun kablonun birini + ya birin – ye koyun sorna o motor dönmeye baslıayacaktır karton temiz olsun ki cayınızı karıstırabiliniz veya baska bise koyabilirsiniz sonra cayınız karıstırılmıs olur bu bi fikirdi sadece o dönen şeyle ilgili akllınızda yeni birşeyler üretebilirsiniz not : o kablolu motoru kablolu uzaktan kumandalı arabaların icinde bulabilirsiniz isterseniz o kabloların ucuna pil koymaya gerek yok kumandasından cıkartmayabilirsiniz 2 düğme war yeşile bastıgınıdzda bi tarafa kırmızıyla bi tarafa döndürebilirsiniz pilide kumandanın icine koyabilirsinz böyle hayal gücünü genişletebilirsin veya o motorla o kartonla felan birlşestirip baska seler yapabilirsin

BASIT BIR ELEKTRIK MOTORU YAPIMI

1-Motoru yerlestirmek için düz bir zemin

2-Ince uzun bir demir

3-Iletken tel

4-Devreyi açip , kapamak için anahtar

5-Miknatis ( yuvarlak seklinde)

6-Ortasi esit , delik , iki plastik seritler
Deneyin Yapilisi ;

Uzun ince demirin üzerine iletken teli yuvarlak miknatisin ortasinda düzgün bir sekilde dönecek sekilde saralim Sarma isi bittikten sonra , motorun yerlestirilecegi zemini ha-zirlayalim Düzgün zeminin üzerine , ortasi esit sekilde , delik , iki plastik seriti ince demirin uzunlugunda yerlestirelim Çünkü üzerine iletken tel sarili akim makarasi bu iki serit arasinda dönecektir Seritler yerlestirildikten sonra ; yuvarlak seklindeki miknatisi, bu iki serit arasina yapistiralim Akim makarasinin iletken tel sarili kisminin tamaminin miknatisin orta kisminda kalmasina dikkat edelim Uzun ince demirin üzerine sardigimiz iletken telin uçlarini demirin bir ucuna getirip havaya kaldiralim ( bunlar motorun topaçlari görevini görecekler) Bu topaçlara dönme esnasinda devamli degmesi için iki tane tel uzatip , bu telleride miknatisin üzerine yapistiralim Bu tellere adaptörden gelen kablolari baglayalim çünkü bu tellere akim makarasina elektrigi saglayacaklar Devreyi istedigimiz zaman açip kapamak için , devreye bir adaptör baglayalimAdaptörden gelen bir kabloyu anahtarin girisine baglayalim diger ucunu ise motora direk baglayalim Anahtarin girisine bagladigimiz kabloyu üzerini kapatalim çünkü elektrik kaçagi olabilir Anahtarin girisinden sonra çikisinada bir kablo baglayip onu da motora baglayalim ve kablonun üstünü öretelim Elektrik motorunu yaptiktan sonra devreyi açalim Sayet motorun akim makarasinda hafif bir kipirdama varsa elimizle akim makarasina dönderelim Elektrik iletken tel içerisinden geçerken miknatisin etkisiyle dönmeye baslayacaktir

Elektrik enerjisi bu deneyde gördügümüz gibi bir dönme hareketiyle çevrilmis olur

Motorun miline bir pervane baglarsaniz motor vantilatör veya aspiratör görevi görür

Motorun miline bir karistirici düzenegi baglarsaniz bir mikser elde edersiniz

Bu sekilde elektrik motorunun kullanildigi bir çok yer sayabiliriz Önemli olan motorun dönme hareketini uygun yerlerde , uygun sekilde kullanabilmektir


Basit Bir Termos Yapımı
Temelde termos; Havanın iletkenliğini asgari düzeye indirme amaçlanmış bir yapıya sahiptir Hava ile temasını hangi yüzeyde olursa olsun engellenen madde konumundaki sıcaklığını daha uzun süre muhafaza eder Benzer özelliğe örnek çift camlarda (ısıcam) da faydalanarak kullanmaktayız

Yukardaki anlatımdan yola çıkarak bizde kendimize bir basit termos yapabiliriz:

Malzemeler:

* 1 adet poliüretan köpük (Sıvı tüp 500 ml)
* 2 adet kola pet şisesi ( Biri 1,5 lt biride ufak su ebatında)
* bant
* 1 çift ameliyat eldiveni
* 1 adet maket bıçağı
* 1 adet 8 lik inşaat çivisi

Termos Yapılışı

yukardaki resimdeki yeşil pet şişenin kapak kısmı ile ile alt kısmını düzgün bir şekilde kesip çıkarıyoruz kapak kısmı artık işimize yaramıyacak onun yerini içene yerleştireceğimiz ufak pet şişe alıcak

Şimdi ufak su şisesini kestiğimiz yeşil pet şisenin içine sokup kapak kısmı dışarı gelecek bir şekilde bantlarla tutturuyoruz…

Daha sonra yeşil pet pette polüritan köpüğün taşmasını sağlıyacak delikler açıyoruz burda dikkat edilecek husus fazla buyuk deilk ve çok sayıda açmamak 

Şimdi yeşil pet şiş örneğimizin alt kısmı ana gövdeye içine tekrar geçirerek bantlarla tutturalım

Bunları yaptıktan sonra , poliüretan köpüğü 5 dakka kadar çalkalayıp ucuna tetikli borusunu takalım Ve önemli husus bu köpükler sıkılırken normal spreylerin tersine baş aşağı tutulmalıdır 

Şimdi yaptığımız yeşil pet şişeyi kapak kısmı alta gelecek bir şekilde dengede sabitleyip şişenin alt tarafı bölelikle üst tarafta kalmasını sağlıyalım ve bu üst tarafta kalan yerden köpüğün hortumunu sokabileceğimiz bir delik açalım köpüğün hortumunu bu delikten içeri sokarak sıkmaya başlayındoldukca cubuğu geri cekerek içinin olduğu gibi köpük doldurup ve üstüne açtığımız ufak deliklerden dışarı fışkırana dek uygulayın Burda dikkat edilecek diğer husu ameliyat eldivenlerini takmanız Çünkü tene değen bu köpük zararlı madde içerdiğinden tahriş eder Buyuzden ameliyat eldiveni kullanın ve dökülüp damlaması kuvvetle muhetemel köpük artıkları için bu işlemi bir musaşba yada gazete kağının üstünde yapmanızı öneririm

Köpük havadaki nemle birlikte şişmeye başlıyacaktır İlk sıkıldığı konumdandaha fazla yer kaplamaya başlar taşmalar olabilir Köpüğün bir özelliği budur kendi hacminden 3-4 kat büyüklükte alanı şişerek kaplıcayacaktır bu yüzden fazla sıkmamaya itina gösterin

Artan taşan köpükleri silmeyin bırakın kurusun kuruduktan sonra ayırmak daha kolaydır

Tüm bunları gerçekleştirdiğimizde yeşil pet şisenin içine s oktuğumuz ufak su şişesi artık köpükle kaplanmış dış hava şartlarının iletimine engel izalasyon sağlanmış olucaktır Tam kuruma için 1 gün beklenebilir Kuruma süresi havadaki nemle orantılıdır İster yeşil pet şişeyi dikkatli bir şekilde köpüğün kuruduğundan emin olduktan sonra keserek çıkartabilir ve üzerini kaplıyabirsiniz bu sizie kalmış tavsiyem hiç dokunmadan deliklerden cıkıp kuruyan köpükleri temizleyip yseşil pet şişenin üzerini kaplamanız daha uygun olur

Artık kendi imalatımız olan basit bir termos sahibisiniz

Evde Yapabileceğiniz İcatlar