Sponsorlu Bağlantılar

Samsung Galaxy Note II gibi sürekli Android güncellemeleri alan bir akıllı telefon kullanıyorsanız yenilikleri yakından takip etmelisiniz. Android’in yeni çıkan versiyonu 4.3 işletim sistemine geçiş yapmak için yapmanız gerekenler çok basit.

Sammobile internet sitesinin haberine göre, Galaxy Note II modeli için Android 4.3 Jelly Beangüncellemesi henüz resmi olarak piyasaya çıkmadan sızdırıldı. Bilindiği gibi bu 4.3 güncelleme Kasım sonu, Aralık başı gibi dağıtılacak görünüyor. Bu esnada Samsung’un bu sızıntı firmware güncellemesini denemek isteyenler bu makaleye göz atabilir.

N7100XXUEMI6 kod adlı sızıntı firmware, Samsung Galaxy Note II (Uluslararası N7100 modeli için) için indirilebilir durumda. Henüz resmi bir dağıtım olmadığı için final sürüm olmayabilir.

samsung-android-4.3-jelly-bean-240713

Aşağıda belirtilen yükseltme işleminin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.
Bu resmi olmayan ROM’u yüklemeden önce telefonunuzun Nandroid (tüm sistemin) yedeğini almanızı önemle tavsiye ediyoruz. Özellikle EFS yedeği önemlidir. (EFS yedeği nasıl alınır detay için buraya tıklayın). Yedekleme herhangi bir sorunda eski haline dönmenize olanak sağlayacaktır.Bu şekilde manuel ROM yükleme durumunda telefonunuz üzerinden OTA güncellemesi veya KIES ile yazılım yükseltme bazı uzman müdahalesi olmadan yapamayabilirsiniz. Bu nedenle bu manuel yükseltme işlemini ROM yükleme konusunda uzman olmayan kişilerin uygulamamasını öneririz.

Yeni 4.3 Firmware Detayları:

PDA: N7100XXUEMI6
CSC: N7100OXAEMI6
MODEM: N7100XXUEMI6
Version: Android 4.3
Build date: Sep 25, 2013
Regions: Open Europe

  • Note II N7100  Android 4.3 güncellemesini (AP_N7100XXUEM16_CP_N7100XXEM16_CSC_N7100XAEM16_BY_WVAZ_DINK.zip) indirmek için buraya tıklayın
  • Buraya tıklayarak gerekli olacak ODIN 3.09 uygulamasını bilgisayara indirin

Yüklemek için aşağıdaki adımları takip edin:

Adım 1:- Telefonunuzun full yedeğini almayı unutmayın (Rehber, SMS, vs). Yeni firmware nedeniyle oluşabilecek veri kaybı, yanlış bir işlem nedeniyle telefonun zarar görmesi riskini göze alarak devam edin.

Adım 2- Samsung telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa kabloyu çıkartıpburaya tıklayıp gerekli Samsung sürücüleri bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Veya orijinal Samsung Kiesyazılımını yükleyin.

Telefonunuzun en az %50 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.  USB kablo taklı ise şimdi kabloyu çıkartın.

Telefonunuzda Ayarlar -> Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

galaxy-s3-root-ayarlar

Adım 3- İndirdiğinizAP_N7100XXUEM16_CP_N7100XXEM16_CSC_N7100XAEM16_BY_WVAZ_DINK.zip dosyayı bir kılasör içinde açın. Dosya açma şifresi: wagnervaz

ZIP dosyayı açtığınızda .tar.md5 ile sonu biten bir firmware dosyası ve bazı diğer dosyalar göreceksiniz.

Aynı şekilde Odin309.zip dosyasını da aynı kılasör içine açınız

Adım 4- Telefonunuzu kapatınız. Kapalı iken Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye aşağıdaki resimde görünen Samsung yazılım yükleme ekran uyarısı gelinceye kadar basın. Gelmedi ise tuşlardan birine eksik basmış olabilirsiniz. İşlemi baştan yapın.

warning_recovery

Bu ekranı görünce Üst Ses düğmesine basın. Android logo ile beraber “Downloading…” yazısı bulunan yazılım yükleme ekranı gelecektir. Alt ses düğmesi ise telefonu yeniden başlatır. Ona basmayın.

Adım 5- Telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayarda sürücü yükleme işlemi devam edebilir, bitmesini bekleyin.

Adım 6- ZIP dosyayı açtığınız kılasöre gidiniz ve kılasördeki ODIN uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

odin309ekran

Bu ekranda sol üstte ID:COM bölümünde 0:[COM:XX] göreceksiniz. XX bilgisayarınızın COM bağlantı numarasına bağlı değişen bir rakamdır.

Seçeneklerden Re-Partition işaretli olmadığına emin olun. Sadece Auto Reboot ve F.Reset Time seçili olacaktır. Ayarlar yukarıdaki gibi olacaktır.

Daha sonra AP butona basıp aynı kılasör içindeki sonu .tar.md5 ile biten firmware dosyasını seçin.

Son olarak “Start” butonuna basın ve yükleme işleminin bitmesini bekleyin. İşlem bittiğinde telefonunuz otomatik olarak kapatılıp açılacaktır.

Telefonunuz açıldığında Ayarlar > Diğer > Cihaz hakkında menüsünden Android 4.3 olup olmadığını kontrol edin.

Eğer telefonunuz tekrar açılırken boot ekranında takılı kalıyorsa, telefonu tekrar kapatın ve Üst Ses Açma + Home + Açma Kapama düğmelerine beraber basılı tutarakRecovery ekranında açın. Recovery ekranında Wipe data/Factory Reset ve Wipe Cache Partition işlemleri yapıp tekrar reboot edin.
Sponsorlu Bağlantılar